High School Football: 2021 Corpus Christi area Weekly Schedule and Scores

Len Hayward
Corpus Christi Caller Times

THURSDAY, AUG. 26

NON-DISTRICT

Kingsville 28, Robstown 7

Santa Gertrudis Academy 46, SA South West Campus 0

Taft 45, Woodsboro 7

FRIDAY, AUG. 27

NON-DISTRICT

Eagle Pass 42, Carroll 21

Refugio 56, Bruni 6

Rockport-Fulton 76, Aransas Pass 0

Calallen 41, Gregory-Portland 19

Banquete 29, Falfurrias 0

Flour Bluff 39, Beeville 14

Hebbronville at Bishop, ccd.

Ingleside 15, Mathis 10

London 27, John Paul II 12

San Antonio Lanier 13, King 12

Sinton 57, Orange Grove 12

Premont 46, Monte Alto 0

Miller 48, Ray 0

Riviera at Agua Dulce, ccd.

San Diego 33, George West 13

Skidmore-Tynan 27, Ben Bolt 12

Falls city 27, Three Rivers 12

Moody 35, Tuloso-Midway 14

Veterans Memorial 22, Alice 20

Odem 35, West Oso 20

THURSDAY, SEPT. 2

NON-DISTRICT

Banquete 39, Ben Bolt 0

SA Holy Cross 34, John Paul II 7

Pettus at Skidmore-Tynan, ccd.

Sinton 50, Carroll 12

Veterans Memorial 62, Miller 21

FRIDAY, SEPT. 3

NON-DISTRICT

Premont 36, Agua Dulce 0

Ingleside 68, Aransas Pass 6

Victoria West 41, Beeville 22

Santa Gertrudis 54, Benavides 6

Robstown 14, Falfurrias 6

Refugio 56, George West 8

Boerne 35, Gregory-Portland 28

Hebbronville 33, Freer 13

Calallen 55, Jourdanton 20

La Joya 12, Kingsville 7

Flour Bluff 35, Laredo Alexander 0

Odem 33, Mathis 22

Three Rivers 25, Nixon-Smiley 12

Orange Grove 36, Hidalgo 35

Tuloso-Midway 44, Ray 14

Riviera at Woodsboro, ccd.

Rockport-Fulton 62, King 24

Moody 49, SA Jefferson 13

Taft 39, West Oso 28

Victoria East 35, Alice 16

Annapolis Christian Academy 58, Coastal Christian Homeschool Badgers 38

THURSDAY, SEPT. 9

15-5A DIVISION I

Victoria East 60, Carroll 21

NON-DISTRICT

Odem 35, Santa Gertrudis Academy 7

FRIDAY, SEPT. 10

15-5A DIVISION I

Flour Bluff 66, Victoria West 13

Veterans Memorial 52, King 0

Gregory-Portland 56, Moody 7

NON-DISTRICT

Ben Bolt 34, Agua Dulce 14

Skidmore-Tynan 33, Lytle 12

Bishop 33, Kingsville 0

Bloomington 28, Benavides 0

Refugio 55, Edna 38

Taft 48, Freer 6

Goliad 43, George West 40

Harlingen South 14, Alice 7

Hebbronville 51, Falfurrias 0

Calallen 27, Los Fresno 7

Karnes City 24, Mathis 20

Miller 34, Sinton 30

Beeville 50, Pearsall 0

Premont 49, Pettus 0

Port Isabel 41, Aransas Pass 7

Robstown 34, Banquete 29

San Diego 16, West Oso 13

Three Rivers 55, Bruni 22

Rockport-Fulton 28, Tuloso-Midway 6

Kenedy 34, Woodsboro 0

SATURDAY, SEPT. 11

NON-DISTRICT

West 47, Orange Grove 30

London 38, John Paul II 27

THURSDAY, SEPT. 16

15-5A DIVISION I

Veterans Memorial 63, Victoria East 22

NON-DISTRICT

London 43, Austin Achieve 0

Miller 62, Brownsville Hanna 28

FRIDAY, SEPT. 17

15-5A DIVISION I

Gregory-Portland 62, Carroll 12

Flour Bluff 44, King 0

Moody 35, Ray 14

NON-DISTRICT

Ingleside 35, Gonzales 19

San Diego 54, Aransas Pass 6

Banquete 46, Agua Dulce 18

Somserset 27, Beeville 13

Goliad 39, Bishop 20

Hebbronville 67, Brownsville St. Joseph 32

Mathis 43, George West 26

Alice 48, Hidalgo 14

Three Rivers 41, Karnes City 21

Taft 35, Kenedy 7

Orange Grove 44, Kingsville 0

Odem 49, Falfurrias 6

Refugio 78, Sabinal 0

Skidmore-Tynan 7, Santa Gertrudis Academy 6

La Feria 58, Tuloso-Midway 36

SATURDAY, SEPT. 18

NON-DISTRICT

Ben Bolt 12, Woodsboro 6

FRIDAY, SEPT. 24

15-5A DIVISION I

Victoria East 30, Flour Bluff 28

Ray 24, Carroll 21

Veterans Memorial 29, Gregory-Portland 19

Victoria West 61, King 21

16-4A DIVISION II

Ingleside 34, Rio Hondo 21

Port Isabel 55, Robstown 40

Rockport-Fulton 48, Raymondville 6

Sinton 59, West Oso 0

15-3A DIVISION I

Palacios 44, Aransas Pass 7

Vanderbilt Industrial 17, Mathis 14

16-3A DIVISION I

Lyford 22, Falfurrias 0

Longon 56, Bishop 0

San Diego 21, Santa Gertrudis Academy 0

16-3A DIVISION II

Hebbronville 35, Taft 28

Odem 40, Santa Rosa 0

Banquete 28, Skidmore-Tynan 14

16-2A DIVISION II

Woodsboro 12, Pettus 8

Yorktown at Agua Dulce, 7

TAPPS DIVISION 2, DISTRICT 3

John Paul II 21, Boerne Geneva 14

NON-DISTRICT

Alice 42, Kingsville 0

Benavides at Ben Bolt, 7:30

Bruni at Riviera, 7:30

Calallen 21, Kerrville Tivy 0

Beeville 49, La Feria 31

La Grulla 20, Tuloso-Midway 14

Harlingen Marine Military 26, Premont 13

Refugio 57, Crystal City 0

Blanco 34, Three Rivers 7

SATURDAY, SEPT. 25

NON-DISTRICT

Johnson City 34, Freer 19

Waco La Vega 48, Miller 13

THURSDAY, SEPT. 30

15-5A DIVISION I

Moody 41, Carroll 17

FRIDAY, OCT. 1

FRIDAY, OCT. 1

15-5A DIVISION I

Gregory-Portland 37, Flour Bluff 27

Veterans Memorial 79, Ray 10

Victoria West 63, Victoria East 46

16-4A DIVISION II

West Oso 34, Rio Hondo 20

Ingleside 44, Robstown 8

Sinton 28, Rockport-Fulton 21

15-3A DIVISION I

Vanderbilt Industrial 68, Aransas Pass 0

Edna 51, Mathis 0

Orange Grove 42, Palacios 14

16-3A DIVISION I

Bishop 23, Santa Gertrudis Academy 8

London 41, Lyford 26

Falfurrias 40, Progreso 9

15-3A DIVISION II

George West 36, Nixon-Smiley 0

16-3A DIVISION II

Hebbronville 40, Banquete 13

Skidmore-Tynan 38, Monte Alto 0

Odem 28, Taft 7

16-2A DIVISION II

Louise 38, Agua Dulce 6

Yorktown 44, Woodsboro 8

NON-DISTRICT

Three Rivers 48, Ben Bolt 6

Calallen 31, San Antonio Cornerstone 6

Pleasanton 49, Kingsville 16

Freer 35, Premont 12

Refugio 57, Ganado 7

Riviera at Kenedy, ccd.

THURSDAY, OCT. 7

15-5A DIVISION I

Flour Bluff 42, Ray 0

16-2A DIVISION II

Taft 30, Santa Rosa 6

FRIDAY, OCT. 8

FRIDAY, OCT. 8

15-5A DIVISION I

Victoria East 34, King 3

Veterans Memorial 27, Moody 14

Gregory-Portland 53, Victoria West 27

15-4A DIVISION I

Miller 48, Alice 44

Port Lavaca Calhoun 36, Beeville 7

Calallen 33, Tuloso-Midway 0

16-4A DIVISION II

Raymondville 54, Robstown 6

Rockport-Fulton 63, Rio Hondo 21

Sinton 61, Port Isabel 6

Ingleside 37, West Oso 20

15-3A DIVISION I

Edna 51, Aransas Pass 8

Goliad 28, Mathis 18

Vanderbilt Industrial 49, Orange Grove 20

16-3A DIVISION I

London 43, Progreso 0

San Diego 28, Bishop 20

Lyford 39, Santa Gertrudis Academy 22

15-3A DIVISION II

Natalia 28, George West 12

16-3A DIVISION II

Hebbronville 70, Monte Alto 0

Odem 56, Banquete 0

15-2A DIVISION I

Refugio 72, Bloomington 0

Three Rivers 41, Freer 7

16-2A DIVISION I

La Villa 42, Premont 14

Ben Bolt 7, Santa Maria 0

15-2A DIVISION II

D’Hanis 60, Benavides 0

16-2A DIVISION II

Louise 29, Louise 6

Agua Dulce 45, Runge 7

TAPPS DIVISION II DISTRICT 3

John Paul II 66, SA St. Anthony's 18

THURSDAY, OCT. 14

15-4A DIVISION I

Port Lavaca Calhoun 49, Tuloso-Midway 3

FRIDAY, OCT. 15

FRIDAY, OCT. 15

15-5A DIVISION I

Gregory-Portland 27, King 0

Flour Bluff 24, Moody 21

Victoria West 66, Ray 14

Veterans Memorial 66, Carroll 24

15-4A DIVISION I

Beeville 27, Alice 33

Calallen 55, Miller 33

16-4A DIVISION I

Hidalgo 20, Kingsville 0

16-4A DIVISION II

Rockport-Fulton 49, Ingleside 14

Port Isabel 27, Rio Hondo 24

Sinton 48, Raymondville 0

West Oso 57, Robstown 26

15-3A DIVISION I

Goliad 55, Aransas Pass 14

Edna 33, Orange Grove 12

16-3A DIVISION I

London 27, Falfurrias 0

San Diego 24, Lyford 6

Santa Gertrudis Academy 35, Progreso 0

15-3A DIVISION II

Poth 56, George West 7

16-3A DIVISION II

Banquete 33, Santa Rosa 12

Odem 60, Monte Alto 0

Hebbronville 43, Skidmore-Tynan 12

15-2A DIVISION I

Kenedy 46, Freer 30

Three Rivers 49, Bloomington 6

16-2A DIVISION I

Riviera at Ben Bolt, ccd.

Premont 22, Santa Maria 6

15-2A DIVISION II

Bruni 7, Benavides 0

Woodsboro 18, Runge 7

TAPPS DIVISION II, DISTRICT 3

John Paul II 54, Austin Hyde Park 6

THURSDAY, OCT. 21

15-5A DIVISION I

King 27, Ray 0

FRIDAY, OCT. 22

15-5A DIVISION I

Flour Bluff 52, Carroll 13

Gregory-Portland 20, Victoria East 17

Victoria West 39, Moody 22

15-4A DIVISION I

Beeville 35, Tuloso-Midway 0

16-4A DIVISION I

La Feria 43, Kingsville 14

16-4A DIVISION II

Ingleside 52, Port Isabel 14

Rio Hondo 27, Raymondville 24

Sinton 70, Robstown 6

Rockport-Fulton 72, West Oso 34

15-3A DIVISION I

Mathis 54, Aransas Pass 2

Orange Grove 24, Goliad 20

16-3A DIVISION I

Lyford 38, Bishop 20

San Diego 42, Progreso 6

Santa Gertrudis Academy 17, Falfurrias 0

15-3A DIVISION II

Karnes City 34, George West 14

16-3A DIVISION II

Odem 21, Skidmore-Tynan 7

Taft 20, Banquete 13

15-2A DIVISION I

Refugio 55, Three Rivers 0

16-2A DIVISION I

Premont 46, Riviera 0

16-2A DIVISION II

Woodsboro 21, Agua Dulce 9

TAPPS DIVISION II, DISTRICT 3

Austin Brentwood 57, CC John Paul 32

SATURDAY, OCT. 23

15-4A DIVISION I

Calallen 37, Alice 0

Miller 44, Port Lavaca Calhoun 40

15-2A DIVISION II

Charlotte 37, Benavides 6

FRIDAY, OCT. 29

15-5A DIVISION I

Moody vs. King, 7:30, Buc Stadium

Ray at Victoria East, 7:30

Veterans Memorial at Flour Bluff, 7:30

Victoria West at Carroll, 7:30, Cabaniss

15-4A DIVISION I

Alice at Port Lavaca Calhoun, 7:30

Calallen at Beeville, 7:30

Miller at Tuloso-Midway, 7:30

16-4A DIVISION I

Kingsville at Zapata, 7:30

16-4A DIVISION II

Ingleside at Raymondville, 7:30

Rio Hondo at Sinton, 7:30

Rockport-Fulton at Robstown, 7:30

West Oso at Port Isabel, 7:30

15-3A DIVISION I

Mathis at Orange Grove, 7:30

16-3A DIVISION I

Falfurrias at San Diego, 7:30

London at Santa Gertrudis Academy, 7:30

Progreso at Bishop, 7:30

15-3A DIVISION II

George West at Dilley, 7:30

16-3A DIVISION II

Hebbronville at Odem, 7:30

Monte Alto at Taft, 7:30

Skidmore-Tynan at Santa Rosa, 7:30

15-2A DIVISION I

Freer at Bloomington, 7:30

Kenedy at Refugio, 7:30

16-2A DIVISION I

Ben Bolt at Premont, 7:30

Riviera at La Villa, 7:30

15-2A DIVISION II

Sabinal at Benavides, 7

16-2A DIVISION II

Falls City at Agua Dulce, 7

THURSDAY, NOV. 4

15-5A DIVISION I

Gregory-Portland at Ray, 7, Buc Stadium

King vs. Carroll, 7, Cabaniss

FRIDAY, NOV. 5

15-5A DIVISION I

Veterans Memorial at Victoria West, 7:30

Victoria East at Moody, 7:30, Cabaniss

15-4A DIVISION I

Beeville at Miller, 7:30, Buc Stadium

Port Lavaca Calhoun at Calallen, 7:30

Tuloso-Midway at Alice, 7:30

16-4A DIVISION I

La Grulla at Kingsville, 7:30

16-4A DIVISION II

Port Isabel at Rockport-Fulton, 7:30

Raymondville at West Oso, 7:30

Robstown at Rio Hondo, 7:30

Sinton at Ingleside, 7:30

15-3A DIVISION I

Mathis at Palacios, 7:30

Orange Grove at Aransas Pass, 7:30

16-3A DIVISION I

Bishop at Falfurrias, 7:30

San Diego at London, 7:30

15-3A DIVISION II

Stockdale at George West, 7:30

16-3A DIVISION II

Banquete at Monte Alto, 7:30

Santa Rosa at Hebbronville, 7:30

Taft at Skidmore-Tynan, 7:30

15-2A DIVISION I

Freer at Refugio, 7:30

Three Rivers at Kenedy, 7:30

16-2A DIVISION I

La Villa at Ben Bolt, 7:30

Santa Maria at Riviera, 7:30

15-2A DIVISION II

Benavides at La Pryor, 7

16-2A DIVISION II

Agua Dulce at Pettus, 7

Woodsboro at Falls City, 7