SUBSCRIBE NOW
As low as 99¢ for the first month
SUBSCRIBE NOW
As low as 99¢ for the first month

Alice Memorial Stadium named football field of the year

Rey Castillo
Alice Echo News Journal

Alice Memorial Stadium was named football field of the year by the Texas Turf Grass Association on Monday. 

It's the sixth time Memorial Stadium has won the award. 

The Texas Turf Grass Association, which was founded in 1974, selects fields that are two years or older and under the continuous care of the entrant for at least two years. 

The stadium opened in 1947 and has been maintained by Billy and Henry Riojas for the past 30 years.

VOLLEYBALL

Lady Coyotes' historic season ends

Alice saw its historic season come to a close after a 25-19, 25-11, 25-14 loss to La Feria in the Class 4A bi-district round of the playoffs.

The Lady Coyotes, who clinched a playoff berth for the first time in program history on Oct. 20., finished fourth in District 31-4A.

Alice ends the season at 3-7. 

Sierra Chapa and Randee Hernandez combined for 13 kills to lead the Lady Coyotes. 

Amaris Ramos totaled 34 digs, while Deandre Ybarra finished with 11 assists.

Bria Escobar totaled four digs.

FOOTBALL

FRIDAY, NOV. 6

DISTRICT 15-4A DIVISION I

Alice at Tuloso-Midway, 7:30

DISTRICT 16-3A DIVISION I

Lyford vs. San Diego, 7:30, Javelina Stadium, Kingsville

DISTRICT 15-3A DIVISION I

Palacios at Orange Grove, 7:30

DISTRICT 16-3A DIVISION II

Banquete at Skidmore-Tynan, 7:30

DISTRICT 16-2A DIVISION I

Premont at La Villa, 7

FRIDAY, OCT. 30

HEBBRONVILLE 60, BANQUETE 14

Top performers

Hebbronville: Matthew Tolentino 7 of 16 for 215 yards and 2 TDs passing; Josh Almaraz 9 carries, 216 yards, 5 TDs; Brandon Salazar, Hebbronville 13 carries, 154 yards, TD, 1 catch, 53 yards, TD; E. Naranjo 3 catches 86 yards.

Banquete: Mark Lopez 12 of 28  for 171 yards and a TD passing; Trey Gonzalez 7 carries 65 yards, TD; Nick Gonzalez, 5 catches, 115 yards, TD

Highlights: The Longhorns extended a 21-0 halftime lead with a 26-point fourth quarter to take the win and clinch a spot in the playoffs and the district championship game. Hebbronville rolled up 641 total yards, including 426 on the ground.

DISTRICT 15-3A DIVISION I 

ORANGE GROVE 40, MATHIS 25 

Top performers

Mathis: Marcos Alvarado 13 of 27, 166 yards, 3 TD, 14 carries, 23 yards; Anthony Garcia 12 carries, 126 yards, TD; Ethan Munoz 1 carry, 12 yards; Elyon Ybarra 1 carry, 5 yards, 4 catches, 53 yards; Darion Rodriguez 5 catches, 100 yards, 2 TD; Mathew Cuellar 3 catches, 11 yards, TD; Samuel Trejo 1 catch, 4 yards. 

Highlights: Orange Grove has won three straight games after opening district 0-2. Mathis quarterback Marcos Alvarado accounted for 189 yards and three touchdowns for the Pirates, who have lost four of their last five games. Darion Rodriguez and Elyon Ybarra paced the Pirates' offense with 153 yards through the air.

Records: Mathis 1-4, 1-4; Orange Grove 6-2, 3-2

Next: Mathis at Aransas Pass, 7:30 p.m. Friday, Nov. 6; Orange Grove vs. Palacios, 7:30 p.m. Friday, Nov. 6

DISTRICT 16-2A DIVISION I 

PREMONT 34, BEN BOLT 20

Top performers

Ben Bolt: Arnold Navarro 18 carries, 94 yards; Jaime Gonzalez 10 carries, 86 yards, TD; Cris Garcia 14 carries, 49 yards, 2 TDs; David Perez 5 carries, 22 yards; Talaine Mohamed 2 carries, 12 yards; Ryan Perez 3 carries, 9 yards; Dashawn Mohamed 4 carries, 5 yards.

Highlights: Ben Bolt rushed for 277 yards as a team but it wasn't enough as Premont captured its second straight district win. Arnold Navarro, Jaime Gonzalez and Cris Garcia combined for 229 yards and three touchdowns to lead the Badgers. Premont ran for 181 yards as a team. 

Records: Ben Bolt 1-1, 1-1; Premont 4-3, 2-0

Next: Ben Bolt vs. TBA; Premont vs. Riviera, 7:30 p.m., Friday, Nov. 6

CROSS COUNTRY 

DISTRICT 31-4A RESULTS 

at West Guth Park

BOYS

Team standings — 1. *Calallen 46; 2. *Tuloso-Midway 50; 3. Zapata 65; 4. Alice 92; 5. Robstown 104; 6. Kingsville 160

Individual standings — 1. Anthony Garrett, T-M, 17:12.5; 2. Matthew Salinas, Zapata, 17:15.0; 3. Ivan Avila, T-M, 17:19.0; 4. Chris Almaguer, T-M, 17:23.5; 5. Justin Fernandez, Robstown, 17:43.7; 6. Brady Nelson, Calallen, 17:52.1; 7. Emilo Leal, Zapata, 17:52.6; 8. Jude Harms, Calallen, 17:54.7; 9. Tanner Spears, Calallen, 17:55.8; 10. Jordan Perez, Alice, 18:01.1

GIRLS

Team standings — 1. *Tuloso-Midway 17; 2. *Alice 70; 3. Calallen 70; 4. Robstown 75; 5. Zapata 118; 6. Kingsville 185

Individual standings — 1. Ellie Herrick, T-M, 12:45.9; 2. Claire Bennett, T-M, 13:01.9; 3. Alexis Rios, T-M, 13:04.8; 4. HeavenLee Vasquez, T-M, 13:10.5; 5. Nyomi Garcia, Robstown, 13:14.9; 6. Jacqlyn Villarreal, Alice, 13:19.2; 7. Jasmine Herrera, T-M, 13:32.8; 8. Jazmine Miller, Robstown, 13:43.8; 9. Leah Avila, T-M, 13:47.7; 10. Heather Peterson, Calallen, 13:50.6