A handful of South Texas high school girls basketball teams are beginning their second season tonight and Tuesday night with the start of the state playoffs. 

The bi-district round of the girls high school playoffs begins tonight. 

The Ben Bolt-Palito Blanco Lady Badgers, the second-place team from District 31-2A, is taking on Lasara from District 32-2A at 6 p.m. Monday night at Falfurrias High School.

Orange Grove is also playing Monday night in a Class 3A bi-district game. Orange Grove is playing Rio Hondo at 7 p.m. Monday at Kingsville.

The state-ranked San Diego Lady Vaqueros begin their playoff run at 6 p.m. Tuesday night at Robstown High School. The Lady Vaqueros, the District 30-3A champion, is matched up against District 29-3A’s Mathis.

Aqua Dulce is meeting Santa Maria at 7 p.m. Tuesday at Bishop High School, and Freer is playing San Isidro at 7 p.m. Tuesday at Falfurrias High School.

BI-DISTRICT PLAYOFF PAIRINGS

CLASS 5A

Carroll vs. Floresville, 6 p.m. Tuesday, Beeville

Flour Bluff vs. Harlandale, 7 p.m. Tuesday, Jourdanton

Ray vs. S.A. McCollum, 6 p.m. Tuesday, Cuero 

Veterans Memorial vs. S.A. Southside, 8 p.m. Tuesday, Beeville

CLASS 4A 

Rockport-Fulton vs. La Feria, 6 p.m. Monday, Bishop

Beeville vs. Pearsall, 7 p.m., Monday, S.A. Southwest

Orange Grove vs. Rio Hondo, 7 p.m. Monday, Kingsville

Aransas Pass vs. Hidalgo, 8 p.m. Tuesday, Kingsville

West Oso vs. Rio Grande City La Grulla, 8 p.m., Monday, Falfurrias

CLASS 3A 

Bishop vs. Brownsville Frontier, 7 p.m. Monday, San Perlita

London vs. Edinburg Idea Quest, 7 p.m., Monday, Kingsville

Odem vs. Hebbronville, 7:30 p.m. Monday, Calallen

San Diego vs. Mathis, 6 p.m. Tuesday, Robstown

Skidmore-Tynan vs. Cotulla, 6:30 p.m. Tuesday, Devine

CLASS 2A

Port Aransas vs. Sabinal, 6 p.m. Monday, Tilden 

Refugio vs. La Pryor, 6:30 p.m. Monday, Poteet

Ben Bolt vs. Lasara, 6 p.m. Monday, Falfurrias 

Santa Maria vs. Agua Dulce, 7 p.m. Tuesday, Bishop

Freer vs. San Isidro, 7 p.m. Tuesday, Falfurrias