The Alice Swim Team is again having a strong presence at the Texas Amateur Athletic Federation Summer Games of Texas.

The team qualified swimmers to the Region 16 meet Saturday at the Victoria Aquatic Center and a total of 60 advanced to the Summer Games of Texas. The Games are at McAllen and Edinburg July 28-31.

The group of state qualifiers won a total of 132 medals, including 50 gold, 54 silver and 28 bronze. 

Most of the swimmers won multiple medals, including veteran swimmers Hannah Hayslip and Aaren Perez, who each medaled in seven individual and relay events.

The following are the Alice swimmers who advanced to state, including their event and regional finish:

Girls 11-12 200 free relay — 3, Arizpe, Celene.

Boys 13-14 200 free relay — 2, Arizpe, Nathan.

Boys 13-14 200 medley relay — 2, Arizpe.

Boys 13-14 50 butterfly — 2, Arizpe.

Boys 11-12 200  free relay — 3, Barrera, Brandon.

Girls 8 & under 100 medley relay — 2, Bazan, K'Lee.

Girls 8 & under 100 free relay — 2, Bazan.

Boys 13-14 100 IM — 2, Charles, JC.

Boys 13-14 200 free relay — 2, Charles.

Boys 13-14 200 medley relay — 2, Charles.

Mixed 15-17 200 free relay — 2, Cruz, Aryssa.

Womens 15-17 200 free relay — 2, Cruz.

Mixed 15-17 200 medley relay — 3, Cruz.

Girls 13-14 200 free relay — 3, Cruz, Mya.

Boys 8 & under 100 free Rrelay — 2, Deleon, Jacob.

Boys 8 & Under 50 free — 2, Deleon, Nicholas.

Girls 6 & Under 25 back — 1, Dominguez, Daniella.

Girls 6 & Under 25 free — 1, Dominguez.

Girls 13-14 200 free relay — 3, Edwards, Alaney.

Girls 8 & under 100 Medley Relay — 2, Elizondo, Ema.

Girls 8 & Under 100 IM — 1, Elizondo. 

Girls 8 & Under 50 Free — 1, Elizondo.

Boys 11-12 200  Free Relay — 1, Elizondo, JD.

Boys 11-12 200 Medley Relay — 1, Elizondo.

Boys 11-12 50 Free — 2, Elizondo.

Girls 11-12 200 Medley Relay — 2, Escobar, Bria.

Boys 8 & under 100 Free Relay — 1, Galvan, Ayden.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 2, Galvan.

Boys 8 & under 25 Butterfly — 3, Galvan.

Girls 11-12 200 Medley Relay — 2, Galvan, Saydee.

Girls 11-12 200 Free Relay — 3, Galvan.

Girls 11-12 200 Medley Relay — 2, Garcia, Emily.

Girls 9-10 100 Free Relay — 2, Garcia, Natalie.

Girls 9-10 100 Medley Relay — 3, Garcia.

Boys 11-12 200 Free Relay — 3, Gaza, Hector.

Girls 11-12 200 Free Relay — 3, Gonzalez, Alyssa.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 1, Hayslip, Hannah.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 1, Hayslip.

Womens 15-17 100 Free — 1, Hayslip.

Womens 15-17 50 Back — 1, Hayslip.

Womens 15-17 50 Fly — 1, Hayslip.

Womens 15-17 50 Free — 1, Hayslip.

Womens 15-17 200 Free Relay — 1, Hayslip.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 1, Hernandez, Nano.

Boys 8 & under 100 Free Relay — 1, Hernandez.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 1, Hernandez, Rycey.

Boys 8 & under 100 Free Relay — 1, Hernandez.

Boys 8 & under 25 Free — 1, Hernandez.

Men 18 & Over 100 IM — 1, Hinojosa, Aaron.

Men 18 & Over 200 Free — 1, Hinojosa.

Men 18 & Over 50 Back — 1, Hinojosa.

Men 18 & Over 50 Breast — 1, Hinojosa.

Boys 13-14 200 Free Relay — 2, Hinojosa, Alex.

Boys 13-14 200 Medley Relay — 2, Hinojosa.

Boys 13-14 50 Breast — 3, Hinojosa.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 2, Hughes, Preston.

Girls 9-10 100 Medley Relay — 3, Jiminian,Suzanne.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 1, Lara, Matthew.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 1, Lara.

Men 15-17 200 Free Relay — 2, Lara.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 2, Lara, Christian.

Boys 8 & under 100 Free Relay — 2, Lara.

Girls 8 & under 100 Medley Relay — 2, Martinez, Cat.

Girls 11-12 200 Medley Relay — 2, Mercer, Kaylin.

Girls 11-12 200 Free Relay — 3, Mercer.

Boys 11-12 200 Free Relay — 1, Molina, Jaden.

Boys 11-12 200 Medley Relay — 1, Molina.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 1, Molina, Jake.

Boys 8 & under 100 Free Relay — 2, Molina.

Boys 8 & under 25 Fly — 2, Molina.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 1, Molina, Jason.

Boys 8 & under 100  Free Relay — 1, Molina.

Boys 8 & under 100 IM — 1, Molina.

Boys 9-10 100 Medley Relay — 1, Molina, Joaquin.

Boys 9-10 100  Free Relay — 1, Molina.

Boys 9-10 25 Back — 3, Molina.

Boys 9-10 100 Medley Relay — 1, Munoz, Marco.

Boys 9-10 100  Free Relay — 1, Munoz.

Boys 11-12 200  Free Relay — 1, Nisimblat, Luca.

Boys 11-12 200 Medley Relay — 1, Nisimblat.

Boys 11-12 50 Breast — 3, Nisimblat.

Boys 9-10 50 Free — 1, Nisimblat, Matteo.

Boys 9-10 100 Medley Relay — 1, Nisimblat.

Boys 9-10 100  Free Relay — 1, Nisimblat.

Girls 9-10 25 Free — 2, Nisimblat, Valentina.

Girls 9-10 25 Back — 3, Nisimblat.

Men 15-17 50 Back — 1, Perez, Aaren.

Men 15-17 50 Fly — 1, Perez.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 1, Perez.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 1, Perez.

Men 15-17 100 IM — 2, Perez.

Men 15-17 200 Free Relay — 2, Perez.

Men 15-17 50 Free — 2, Perez.

Men 15-17 200 Free Relay — 2, Perez, Angel.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 2, Perez.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 3, Perez.

Boys 11-12 200 Free Relay — 3, Perez, Emerico.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 2, Ramon, Alyssa.

Womens 15-17 200 Free Relay — 2, Ramon.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 3, Ramon.

Boys 11-12 200 Free Relay — 1, Revilla, Tres.

Boys 11-12 200 Medley Relay — 1, Revilla.

Boys 11-12 50 Fly — 2, Revilla.

Men 15-17 200 Free Relay — 2, Rodriguez, Justin.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 2, Rodriguez.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 3, Rodriguez.

Girls 9-10 100 Free Relay — 2, Rubio, Caitlynn.

Girls 9-10 100 Medley Relay — 3, Rubio.

Boys 13-14 200 Free Relay — 2, Rubio, Trae.

Boys 13-14 200 Medley Relay — 2, Rubio.

Boys 11-12 200 Free Relay — 3, Ruvalcaba, Joshua.

Girls 8 & under 100 Free Relay — 2, Saenz, Iliana.

Girls 8 & under 100 Medley Relay — 2, Saenz.

Girls 8 & under 25 Back — 3, Saenz.

Boys 8 & Under 50 Free — 1, Salinas, Jose .

Boys 8 & under 25 Free — 3, Salinas.

Girls 9-10 100 Free Relay — 2, Sanchez, Leah.

Boys 8 & under 25 Free — 2, Strait, Wesley.

Girls 8 & under 100 Free Relay — 2, Trigo, Alianah.

Boys 8 & under 100 Medley Relay — 2, Urrutia, Francisco.

Boys 8 & under 100 Free Relay — 2, Urrutia.

Boys 9-10 100 Medley Relay — 1, Urrutia, Zander.

Boys 9-10 25 Fly — 3, Urrutia.

Boys 9-10 100 Free Relay — 1, Urrutia.

Girls 9-10 100 Free Relay — 2, Vasquez, Amaris.

Girls 9-10 100 Medley Relay — 3, Vasquez.

Girls 8 & under 100 Free Relay — 2, Vasquez, Ava.

Girls 13-14 200 Free Relay — 3, Villarreal, Mariella.

Girls 13-14 200 Free Relay — 3, Villarreal, Mireya.

Mixed 15-17 200 Free Relay — 1, Zambrano, Mariel.

Mixed 15-17 200 Medley Relay — 1, Zambrano.

Womens 15-17 200 Free Relay — 2, Zambrano.