Ben Bolt  junior wide receiver Mauricio Gonzalez headlines 0 Badger players named to the Texas Sports Writer’s Association’s Class A football teams.

Gonzalez, 5-6, 150 lbs., was named to the TSWA’s first-team at the receiver’s position along with Canadian’s Danny?Reyes.

Joining teammate Gonzalez on the all-state team is junior linebacker Isaac Garcia, who was tabbed an Honorable Mention.

The season’s top awards went to Eddie Metcalf of Stratford and Kyle Lynch of Canadian as Co-Coaches of the Year.

The Class A Offensive Player of the Year award went to Cayuga junior Trylon?Shead and the Defensive Player of the Year was Archer City senior Sam Smith.

The following a complete list of the TSWA’s All-State first, second and third teams and honorable mention winners:

FIRST TEAM

Offense

Quarterback — Brandon Robinson, Canadian, 5-11, 185, jr.

Running backs — Tevin Mitchell, Quanah, 6-0, 175, sr.; Traylon Shead, Cayuga, 6-3, 205, jr.; Dustin Stapp, Junction, 5-10, 195, sr.

Tight end — Thomas Castro, Roscoe, 6-1, 195, sr.

Wide receivers — Danny Reyes, Canadian, 5-11, 170, sr. and Mauricio Gonzalez, Ben Bolt, 5-6, 150, jr.

Tackles — David Acevedo, Stratford, 6-4, 260, sr.; Bryant House, Maud, 6-5, 275, sr.

Guards — Jaxon Bailey, Albany, 6-1, 232, sr. and Ray Burns, Maud, 6-2, 290, sr.

Center — Derek Lovvorn, Canadian, 5-10, 210, sr.

Place-kicker — Ross Jones, Lindsay, 6-3, 160, jr.

Defense

Linemen — John Meyer, Ganado, 5-10, 220, sr.; Kolby Rowe, Archer City, 6-4, 210, sr.; Ryan Alexander, Canadian, 6-1, 225, soph.; (tie) Sean Shipman, Wellington, 6-2, 215, jr.; Kyle Wiseman, Cayuga, 6-3, 255, sr.

Linebackers — Jed Rankin, Canadian, 5-11, 210, sr.; Kevin Garcia, Bartlett, 6-0, 225, sr.; Drew Allen, Iraan, 6-0, 195, sr.; Blake Slaggle, Seymour, 6-0, 185, sr.

Defensive backs — Sam Smith, Archer City, 6-0, 180, sr.; Manuel Chavoya, Stratford, 6-0, 180, sr.; Trey Galbraith, Vega, 6-1, 165, sr.; Billy Duncan, Cayuga, 5-11, 175, jr.

Punter — Ryan Haverkamp, Lindsay, 6-2, 170, jr.

Kick-returner — Slayton Murray, Iola, 5-10, 170, sr.

Offensive Player of the Year — Traylon Shead, Cayuga, 6-0 245, jr.

Defensive Player of the Year — Sam Smith, Archer City, 6-0, 180, sr.

Co-Coaches of the Year — Eddie Metcalf, Stratford and Kyle Lynch, Canadian.

SECOND TEAM

Offense

Quarterback — Jacob Villanueva, Roscoe, 6-0, 165, sr.

Running backs — Desmond Guy, Itasca, 6-0, 180, jr.; Jesse Lopez, Stratford, 5-8, 160, sr.; Jared Hudson, Mason, 5-11, 170, sr.

Tight end — Ector Galindo, Iraan, 6-4, 180, sr.

Wide receivers — (tie) Sage Black, Nazareth, 6-0, 195, jr.; Malcome Kennedy, Cayuga, 6-0, 190, jr.; and Jared Villanueva, Roscoe, 6-0, 165, sr.

Tackles — (tie) Jon Hodde, Burton, 6-7, 300, sr.;  Nick Wiles, Seymour, 6-5, 260, soph.;  Derrick Shelton, Clarendon, 6-5, 230, sr.

Guards — Tyler Pettus, Quinlan Boles, 6-1, 255, jr. and Casey Shauf, Lindsay, 6-1, 220, sr.

Center — Cory Perry, Cayuga, 6-0, 210, sr.

Place-kicker — Matthew Shaeffer, Mart, 5-10, 165, jr.

Defense

Linemen — Ray Burns, Maud, 6-2, 290, sr.; Dillion Bivins, Archer City, 5-10, 205, sr.; (tie) Brent Reed, Stratford, 5-10, 180, sr.; Joseph Warren, Seymour, 6-2, 250, sr.; James Dunbar, Maud, 6-5, 295, sr.

Linebackers — Zach Nash, Mason, 5-8, 160, sr.; Justin Williams, Bremond, 5-9, 175, jr.; Jonathan Fowler, Ganado, 5-10, 180, sr.; Cooper Twyford, Archer City, 6-1, 180, jr.

Defensive backs — Ta'Coyus Walker, Grapeland, 5-8, 165,  jr.; Clint Cockrell, Canadian, 5-10, 165, sr.; Stephen Bryant, New Deal, 6-4, 215, jr.; Tyson Swanner, Gorman, 6-2, 168, sr.

Punter — Sam Smith, Archer City, 6-0, 180, sr.

Kick-returner — (tie) Stephen Bryant, New Deal, 6-4, 215, jr. and Angel Resendes, Stratford, 5-5, 140, sr.

THIRD TEAM

Offense

Quarterback — (tie) Xavier Williams, Mart, 5-7, 140, jr.; Westin Williams, Wellington, 6-1, 175, jr.; and  LiDarral Bailey, Bremond, 5-11, 170, sr.

Running backs — Robert Hare Albany, 5-10, 214, sr.; Sam Smith, Archer City,

6-0, 180, sr.; Joe Gilliard, Quinlan Boles, 5-8, 150, sr.

Tight end — Torrence Allen, Meridian, 6-2, 185, sr.

Wide receivers — (tie) Oscar Rodriguez, Bovina, 6-1, 130, sr.; Colby

Summers, Mart, 6-0, 190, sr.; Ta'Coyus Walker, Grapeland, 5-8, 165, jr.

Tackles — Yahsh Hawkins, Albany, 6-2, 245, jr.; Kyle Wiseman, Cayuga, 6-3,

255, sr.

Guards —(tie) Heath Fennell, Springlake-Earth, 6-1, 270, sr.; Joaquin Mejia,

Mason, 5-11, 215, jr.; Cris Pacheco, Itasca, 5-11, sr.

Center — Brady Cowan, Archer City, 6-2, 225, sr.

Place-kicker — (tie) Connor Krcha, Yorktown, jr. and Jacob Schroeder, Brackettville, 5-10, 180, sr.

Defense

Linemen — Matthew Russell, New Deal, 6-3, 205, jr.; Dalton Handley, Shiner,

6-3, 250, sr.; Kody Boedeker, Shiner, 5-11, 200, sr.; (tie) Jacob Yezak,

Bremond, 6-0, 180, sr.; Sean Bates, Gorman, 5-11, 241, jr.; Alton Gaines,

Clarendon, 5-9, 175, sr.

Linebackers — Eric Needham, Wellington, 6-1, 210, sr.; Walt Clifton,

Goldthwaite, 6-3, 185, sr.; De'Veon Mayberry, Itasca, 5-9, 225, sr.; Jake

Carter, Sundown, 6-0, 197, jr.

Defensive backs — Ross Rakowitz, Ganado, 6-2, 160, jr.; Jared Villanueva, Roscoe, 5-11, 160, sr.; Whitley Reed, Normangee, 5-11, 175, sr.; (tie) Colby Summers, Mart, 6-0, 180, sr. and Dakota Green, Iraan, 6-0, 165, sr.

Punter — Westin Williams, Wellington, 6-1, 175, jr.

Kick-returner — (tie) Desmond Guy, Itasca, 6-0, 180, jr. and LiDarral Bailey, Bremond, 5-11, 170, sr.

HONORABLE

MENTION

OFFENSE

Quarterbacks

Blaze Blackburn, Bosqueville, 6-0, 185, sr.; Tyler Copeland, West Hardin, 6-4, 215, sr.;  Emerson Cornish, Morton, sr.;  Patrick Dayton, Archer City, 6-0, jr.; Jason Durham, Sundown, jr.; James King, Wolfe City, 6-0, 170, sr.; Will Kirchoff, Falls City, 5-10, 165, jr.; Mitch Lawdermilk, Collinsville, 5-10, 177, sr.; Jake McClain, Maud, 6-2, 210, soph.; Justin Mullinnix, Normangee, 5-11, 170, sr.;  Jared Murray, Grapeland, 6-3, 235, sr.;  Nicky Rowland, Nazareth, 5-10, 170, sr.

Running Backs

Luey Enriquez, Morton, sr.;  Alton Gaines, Clarendon, 5-9, 175, sr.; Marcuse Gasaway, Alto, sr.; Josh Greathouse, Shiner, jr.; Elijah Hudson, Albany, 5-10, 172, jr.; Kyle Johnson, Falls City, 5-11, 180, sr.;  Kyle Lawson, Louise, 5-9, 170, sr.; Adrian Lightheard, Flatonia, 5-9, 190, sr.;  Jordan Mullinnix, Normangee, sr.; Slayton Murray, Iola, 5-10, 170, sr.; Robbie Noland, Stanton, 6-1, 195, sr.; Nic Pistolis, Simms Bowie, 6-0, 210, sr.; Kevin Pope, Mount Enterprise, 5-10, 215, jr.; Dillon Selman, Vega, 5-11, 200, sr.; Xavier Shaw, Chilton, 6-0, 180, sr.; Lane Sutton, Quinlan Boles, 6-0, 215, soph.; Matt Underwood, Gorman, 5-11, 165, sr.; Richard Watler, Wheeler, 5-9, 190, sr.; John Zamora, Menard, 5-7, 155, jr.

Wide Receivers

Torrence Allen, Meridian, 6-2, 185, sr.; Ross Jones, Lindsay, 6-3, 160, jr.; Marlon McClure, Tenaha, 5-9, 160, sr.; Derek Reese, Rotan, 6-2, 195, sr.; Garrison Williams, Roscoe, 6-0, 185, jr.

Tackles

Trenton Anderson, Bremond, 6-3, 260, sr.; Scott Blair, Menard, 6-3, 230, sr.; John Corona , Somerville, 5-10, 240 jr.; Clayton Camber, Falls City, 5-11, 195, sr.; Ted Edward Crews, Bartlett, 6-7, 360, sr.; Dillion Dees, Iraan, 6-1, 220, jr.; Enrique Guzman, La Villa, 5-11, 285, sr.; Chris Holley, Mart, 6-0, 220, sr.; LaQuan McGowan, Boys Ranch, 6-7, 320, soph.; Roland Rodriguez, Sundown, 6-1, 215, sr.; Vincent Ruiz, Wheeler, 6-2, 300, sr.; Robert Taylor, Hawkins, 6-0, 270, sr.

Guards

Willie Balencia, Goldthwaite, 6-0, 225, jr.; Taylor Duran, Quinlan Boles, 5-11, 235, jr.; Andrew Liska, Falls City, 5-10, 215, sr.; Donte Norman, Stamford, 5-10, 220, sr.

Centers

Kody Boedeker, Shiner, 5-11, 200, sr.; Alec Braddock, Nazareth, 6-0, 210, sr.; Ruben Davila, Bruni, 6-4, 300, sr.

Kickers

Aaron Gordon, Clarendon, 6-3, 170, sr.; John Heffley, Sundown, sr.; Justin Villegas, New Deal, 5-6, 130, sr.

DEFENSE

Linemen

Damian Allen, Meridian, jr.; Michael Alvarado, Stamford, jr.; Trenton Anderson, Bremond, 6-3, 260, sr.; Hunter Berry, Sundown, soph.; Malcolm Dudley, Chilton, 6-1, 250, sr.; Harry Falkenberg, Iraan, jr.; Sean Farmer, Mart, 5-6, 125, sr.; Victor Galan, Santa Maria, sr.; Enrique Guzman, La Villa, sr.; Chris Holley, Mart, 6-0, 220, sr.; Bryant House, Maud, 6-5, 275, sr.; Chaes Hoyt, Seymour, 6-0, 270, sr.; Joe Lyssy, Falls City, 6-1, 190, jr.; Jeremy Perry, Lindsay, 6-4, 330, sr.; Tyler Pettus, Quinlan Boles, 6-1, 255, jr.; Clay Phillips, Goldthwaite, 6-3, 190, sr.; Roland Rodriguez, Sundown, sr.; Casey Shauf, Lindsay, 6-1, 220, sr.; Caden Smith, Roscoe, 6-3, 235, soph.; Kody Travis, DeLeon, soph.; Kelby Vaughn, Albany, 6-2, 180, sr.; Kale Wagner, Yorktown, jr.; David Warner, Burton, 6-1, 245, sr.; Dylan Weaver, Canadian, sr.; Gus Wilbur, Wellington, 6-0, 250, sr.

Linebackers

Rowdy Ake, Mason, 5-9, 185, sr.; Robert Arend, Lindsay, 5-7, 150, soph.; Eli Brown, Albany, 6-0, 170, sr.; Paul Crabtree, Muenster, sr.; Kendrick Davis, Grapeland, 5-7, 175, sr.; Blake Doughty, Thorndale, 5-11, 185, sr.; Kelly Dodson, Quinlan Boles, 6-1, 225, sr.; Michael Elizondo, Ranger, sr.; Henry Faulk, Grapeland, 6-2, 185, sr.; Michael Gaines, Wheeler, jr.; Isaac Garcia, Ben Bolt, 5-10, 155, jr.; Bradley Hardcastle, Meridian, sr.; Alex Hernandez, Flatonia, 5-7, 165, jr.; David Johnson, Bosqueville, 5-11, 155, sr.; Devin Johnson, Springlake-Earth, 5-11, 185, soph.; Reggie King, Mount Enterprise, 5-9, 180, sr.; Loren Koehler, Yorktown, 6-2, 210, sr.; Hayden Lewis, DeLeon, fr.; Isaiah Lopez, D’Hanis, 5-8, sr.; Lucas Lopez, La Pryor, 5-11, 195, sr.; Nicky Lyssy, Falls City, 6-0, 185, jr.; Cash McMeans, Stamford, sr.; Chris Migl, Flatonia, 6-0, 170, sr.; Tony Negrete, Somerville, 5-11, 185, jr.; Tarrington Rivers, Seymour, 6-2, 210, soph.; Dustin Stapp, Junction, 5-10, 195, sr.; J.D. Tankersley, Iraan, 5-11, 215, jr.; Trey Underwood, Albany, 5-10, 168, sr.; Dillon Wolfe, Normangee, 6-2, 202, sr.

Defensive Backs

Torrence Allen, Meridian, sr.; Jason Brothers, Albany, 6-2, 160, jr.; Michael Bermea, D’Hanis, 5-11, 165, sr.; Derek Copeland, New Deal, 6-2, 195, sr.; Andy De La Rosa, Santa Maria, sr.; Donovan Foster, Ganado, 6-1, 175, jr.; Johnny Gaines, Clarendon, 5-8, 150, soph.; Daryl Garcia, Bruni, jr.; Bruce Holson, Albany, 6-3, 168, sr.; Alex Johnson, Wolfe City, sr.; Marlon McClure, Tenaha, 5-9, 160, sr.; Cody Schneider, Thorndale, 5-10, 160, sr.; Xavier Shaw, Chilton, 6-0, 180, sr.; Lance Spencer, Springlake-Earth, 6-0, 185, sr.; Luke Swiere, Falls City, 6-1, 185, soph.; Kailob Wallace, Quinlan Boles, 5-10, 155, soph.; Garrison Williams, Roscoe, 6-0, 185, jr.

Punters

Jasenio Anderson, Italy, soph.; Telvin Darden, Overton, 5-6, 160, jr.; Aaron Doyle, Evant, sr.; Matthew Shaeffer, Mart, 5-10, 165, jr.; Luke Swierc, Falls City, 6-1, 185, soph.; Wade King, Sundown, sr.; Cade Williamson, Seymour, 5-8, 165, sr.

Kick Returners

Charlie Groce, Goldthwaite, 5-9, 150, sr.; Zak Owen, Iraan, 5-7, 140, sr.; Sam Smith, Archer City, 6-0, 180, sr.; Ta'Coyus Walker, Grapeland, 5-8, 165, jr.