THURSDAY

29-5A and 30-5A Area Meet at Floresville

BOYS

Team totals — 1. Veterans Memorial 82; 2. Calallen 60; 3. Alice 57; 4. Ray 56; 5. Gregory-Portland 54; 6. Carroll 52; 7. Uvalde 48; 8. Flour Bluff 42; 9. EP Winn 38; 10. Moody 34; 11. SA Southside 18.5; 12. Tuloso-Midway 18; 13. King 16; 14. Harlandale 14; 14. Miller 14; 16. SA McCollum 9; 17. Floresville 6.5; 18. Southwest Legacy 1

3,200 — 1. Ace Castillo, T-M 10:03.69; 2. Patrick Garza, VM 10:03.96; 3. Ricardo Garcia, EP Winn 10:04.03; 4. Matthew Smith, VM 10:05.96; 5. Hunter Dobbins, FB 10:10.10; 6. Ruben Flores, Harlandale 10:53.63

Triple jump — 1. Reed Brunkenhoefer, Calallen 45-1.5; 2. Sean Nicosia, G-P 42-2.5; 3. Rivers Roy, Calallen, 41-8; 4. Chris Embers, Uvalde 41-3.5; 5. Greg Rodriguez, Alice 41-2; 6. Jonathan Handy, McCollum 40-10.5

Discus — 1. Kenese Leomiti, Calallen 141-03; 2. Eric Verdin, VM 125-10; 3. Jonathan Johnson, McCollum 123-4; 4. Joselito Reid, Miller 119-1; 5. Christian Hernandez, EP Winn 116-10; 6. Cristian Rivadeneyra, Alice 113-11

Shot put — 1. Rene Sandoval, Moody 49-3.5; 2. Noel Soliz, Carroll 47-7.75; 3. Ethan Guerra, Ray 47-5.25; 4. Robert McDonald, Carroll 46-1; 5. Sam Espinoza, Southside 45-10.75; 6. Eric De La Rosa, Uvalde 43-1

Pole vault — 1. Kyler Friebele, G-P 14-6; 2. Taylor McCormick, G-P 14-0; 3. Garrett Hight, Calallen 13-6; 4. Hunter Floerke, G-P 11-6; 5. Nicholas Gonzales, Uvalde 11-6; 6. Ernest Rangel, Southwest Legacy 11-0

High jump — 1. Xavier Callandret, Miller 6-4; 2. D’Andre Carroll, Uvalde 6-4; 3. Brent Green, Calallen 6-2; 4. Michael Jones, Moody 6-2; 5. Rivers Roy, Calallen 6-0; T-6. Davonte Perez, Southside 5-10; T-6. Grayson Kowalski 5-10

Long jump — 1. Steven Ruiz, Harlandale 20-11; 2. Orlando Castaneda, Uvalde 20-10.75; 3. Kyle McDonald, Ray 20-9; 4. Chris Embers, Uvalde 20-9; 5. Reed Brunkehoefer, Calallen 20-7; 6. Orlando Espinoza, Alice 20-4.5

Wheelchair shot put — 1. Anthony Garcia, VM 12-5.25

100 — 1. Brailon Sanders, Moody 10.75; 2. Sean Molina, Alice 10.90; 3. Davis Horne, VM 11.11; 4. Braden Sherron, FB 11.16; 5. Paul Maldonado, Southside 11.18; 6. Isidro Escamilla, Uvalde 11.20

200 — 2. Brailon Sanders, Moody 22.10; 2. Dominique Vaughn, Carroll 22.33; 3. Paul Maldonado, Southside 22.45; 4. Noah Smith, Uvalde 22.73; 5. Anthony Boboncini, McCollum 23.15; 6. Orlando Espinoza, Alice 23.17

400 — 1. Mariano Hernandez, EP Winn 49.96; 2. Raykwon Blake, Carroll 51.10; 3. Braden Sherron, FB 51.30; 4. Jacob Tremblay, VM 52.60; 5. Steven Ruiz, 54.50; 6. Xavier Enriquez, Harlandale 55.17

800 — 1. Jacob Tremblay, VM 2:00.50; 2. Cody Fountain, G-P 2:01.35; 3. Sean Borchard, VM 2:01.78; 4. Yosio Limon, EP Winn, 2:03.00; 5. Matthew Lara, Alice 2:03.90; 6. Moises Villarreal, EP Winn 2:05.49

1,600 — 1. Matthew Smith, VM 4:29.58; 2. Ace Castillo, T-M 4:30.83; 3. Patrick Garza, VM 4:40.08; 4. Andrew McFarland, Carroll 4:43.30; 5. Ricardo Garcia, EP Winn 4:47.16; 6. Nathaniel Rodriguez, Southside 4:51.42

110 hurdles — 1. Kenneth Whitehurst, FB 15.02; 2. Justice McClure, Calallen 15.18; 3. Isaiah Sampson, King 15.48; 4. Ruslan Sultanov, FB 15.53; 5. Davonte Perez, Southside 15.93; 6. Joseph Villarreal, EP Winn 16.62

300 hurdles — 1. Isaiah Sampson, King 40.91; 2. Jorden Torres, Ray 40.93; 3. Rivers Roy, Calallen 41.38; 4. Julian Nambo, Floresville 41.66; 5. Mark Salinas, Alice 41.96; 6. Victor Rodriguez, Southside 42.38

400 relay — 1. Alice (Sean Molina, Orlando Espinoza, Jeremiah Gonzalez, Weston Moore) 43.08; 2. Flour Bluff 43.53; 3. Veterans Memorial 43.68; 4. Uvalde 43.88; 5. Ray 43.95; 6. SA Southside 44.48

800 relay — 1. Alice (Orlando Espinoza, Weston Moore, Sean Chapa, Sean Molina) 1:29.88; 2. Gregory-Portland 1:30.91; 3. Ray 1:31.05; 4. Uvalde 1:32.65; 5. Carroll 1:33.30; 6. SA Southside 1:33.32

1,600 relay — 1. Ray (Michael Vazquez, Jarrett Garza, Kyle McDonald, Moses DeAlejandro) 3:23.81; 2. Carroll 3:25.23; 3. EP Winn 3:25.68; 4. Veterans Memorial 3:27.11; 5. Calallen 3:27.98; 6. Floresville 3:40.59

Wheelchair 100 — 1. Anthony Garcia, VM 24.45

GIRLS

Team totals — 1. Carroll 91.5; 2. Gregory-Portland 71; 3. Veterans Memorial 68; 4. Flour Bluff 66; 5. Floresville 46; 5. Alice 46; 7. Moody 42; 8. Calallen 41; 9. Uvalde 40; 10. Harlandale 32.5; 11. Tuloso-Midway 29; 12. King 21; 13. Ray 14; 14. Eagle Pass Winn 5

3,200 — 1. Beyonce Hernandez, G-P 12:03.44; 2. Jolea Cortez, Carroll 12:45.15; 3. Adela Lerma, Harlandale 12:52.72; 4. Sydney Kubas, VM 13:08.36; 5. Brisa Rodriguez, Uvalde 13:31.04; 6. Alexandria Nolasco, 13:32.18

Triple jump — 1. Riley Floerke, G-P 37-0; 2. Criselda Cruz, Alice 36-6; 3. Briaunna Thompson, Carroll 36-2.5; 4. Landen Ross, King 36-0; 5. Capri Montgomery, Floresville 35-5; 6. Meosha Erving, 35-2.25

Discus — 1. Rebecca Zambrano, Moody 102-0; 2. Haley Skoruppa, T-M 100-06; 3. Mikayla Dockweiler, King 98-4; 4. Andrea Aldape, EP Winn 94-2; 5. Avery Hoyer, Floresville 92-9; 6. Kaley Leal, T-M 91-8

Shot put — 1. Emily Habib, FB 37-10.75; 2. Brejon Jupiter, Ray 33-8.5; 3. Keniyah Lusk, VM 33-6.5; 4. Julie Sepulveda, Alice 32-1.5; 5. Kristal Reyna, McCollum 30-7; 6. Sierra Pardo, Floresville 30-0

Pole vault — 1. Riley Floerke, G-P 12-0; 2. McKenzie McCoy, G-P 10-0; 3. Melany Munoz, Harlandale 8-6; 4. Amber Johnston, Calallen 8-6; 5. Cailin Lopez, G-P 8-6; 6. Melanie Monsivais, Southwest Legacy 7-6

High jump — 1. Maliha Crockett, Carroll 5-4; 2. Criselda Cruz, Alice 5-4; 3. Colby Gonzalez, G-P 5-4; 4. DeAnna High, Harlandale 5-2; 5. Melany Munoz, Harlandale 5-0; 6. Kiah Barron, Carroll 5-0— 1.

Long jump — 1. Riley Floerke, G-P 17-6; 2. Meosha Irving, Floresville 17-0.5; 3. Noble McClure, Calallen 16-8.5; 4. Briaunna Thompson, Carroll 16-8.5; 5. Landen Ross, King 16-8.5; 6. Zaneta Salazar, Uvalde 16-4.5

Wheelchair shot put — 1. Catalina Clubb, T-M 9-8.75

100 — 1. Kayla Music, FB 12.35; 2. Meosha Erving, Floresville 12.53; 3. Angela Wilder, Moody 12.70; 4. Zaneta Salazar, Uvalde 12.75; 5. Abby White, FB 13.05; 6. Jaden Ortiz, King 13.08

200 — 1. Angela Wilder, Moody 25.51; 2. Kayla Music, FB 25.83; 3. Cassandra Salazar, VM 25.94; 4. Gabriela Lainez, Alice 26.11; 5. Meosha Erving, Floresville 26.55; 6. Alexa Luna, Uvalde 26.60

400 — 1. Brooke Barrington, Calallen 1:00.51; 2. Esmy Garcia, Uvalde 1:01.14; 3. Gabby Lopez, FB 1:01.67; 4. Emma Harris, VM 1:01.97; 5. Leyla Mosley, VM 1:04.28; 6. Karina Rodriguez, EP Winn 1:04.29

800 — 1. Brooke Barrington, Calallen 2:18.31; 2. Zara Richardson, VM 2:22.17; 3. Kayden Carrasco, Uvalde 2:24.27; 4. Gabby Lopez, FB 2:25.47; 5. Jolyssa Cortez, Carroll 2:31.27; 6. Tabytha White, Uvalde 2:31.40

1,600 — 1. Brooke Barrington, Calallen 5:33.38; 2. Jolyssa Cortez, Carroll 5:36.09; 3. Adela Lerma, Harlandale 5:36.60; 4. Franchesca Gatlin, T-M 5:36.87; 5. Danielle Resendiz, Harlandale 5:37.65; 6. Beyonce Hernandez, G-P 5:39.15

100 hurdles — 1. Criselda Cruz, Alice 15.41; 2. Averie Griffith, G-P 15.51; 3. Amber Jones, VM 15.52; 4. Melanie Fraire, Harlandale 16.16; 5. Shaileigh Dement, G-P 17.01; 6. Lissette Saucedo, Harlandale 17.44

300 hurdles — 1. April Polansky, FB 45.13; 2. Criselda Cruz, Alice 45.32; 3. Alexis Mendoza, Ray 46.45; 4. Ariel Bustamante, VM 48.12; 5. Melanie Fraire, Harlandale 48.17; 6. Lissette Saucedo, Harlandale 50.79

400 relay — 1. Floresville (Shelby Coldeway, Alexa Cantu, Victoria Medina, Meosha Erving) 49.43; 2. Moody 50.05; 3. Carroll 50.45; 4. Veterans Memorial 51.02; 5. Gregory-Portland 51.95; 6. SA Southside 53.32

800 relay — 1. Carroll (Naomi Magnaos, Kiah Barron, Briaunna Thompson, Maliha Crockett) 1:45.26; 2. Flour Bluff 1:46.74; 3. Veterans Memorial 1:47.54; 4. King 1:47.86; 5. Uvalde 1:48.21; 6. SA Southside 1:54.88

1,600 relay — 1. Carroll (Naomi Magnaos, Maliha Crockett, Kiah Barron, Briaunna Thompson) 3:58.66; 2. Tuloso-Midway 4:04.30; 3. Uvalde 4:04.81; 4. Veterans Memorial 4:05.46; 5. Alice 4:05.48; 6. Floresville 4:16.94