District 29-3A and 30-3A Area Meet

at Goliad

BOYS

Team standings — 1. Goliad 133.5; 2. Hebbronville 111; 3. George West 109; 4. Skidmore-Tynan 51; 5. Taft 44; 6. Dilley 42; 7. Mathis 39.5; 8. Cotulla 39; 9. Odem 30; 10. San Diego 20

3,200 — 1. Delfino Castillo, Goliad 10:48.46; 2. Nicholas Mcrea, Hebbronville 11:03.62; 3. Josue Perez, Cotulla 11:06.58; 4. Noah Kelsey, GW 11:08.78; 5. Jose Velazquez, Mathis 11:30.14; 6. Julian Gonzales, Mathis, 11:57.71

400 relay — 1. Goliad (Cutler Zamzow, Rocky Morris, Christopher Torres, Shaun Justice) 43.67; 2. Mathis 44.15; 3. Taft 44.68; 4. Hebbronville 44.80; 5. Cotulla 45.76; 6. Skidmore-Tynan 46.47

800 — 1. Eric Rodriguez, Hebbronville 1:58.69; 2. Noe Garcia, Dilley 2:06.34; 3. Rory Campbell, GW 2:09.52; 4. Nicholas Mcrae, Hebbronville 2:10.08; 5. Alejandro Aguilar, S-T 2:10.71; 6. Torivio Gutierrez, Goliad 2:11.56

110 hurdles — 1. Gabriel Gonzalez, Goliad 15.45; 2. Devon Jackson, GW 15.75; 3. VInod Lewis, Hebbronville 16.19; 4. Samuel Esqueda, GW 16.63; 5. Dakota Wallek, GW 16.69; 6. Dylan Andrade, Odem 17.07

100 — 1. Kyle Babcock, Taft 11.12; 2. Kevin Garcia, SD 11.23; 3. Isaiah Collums, Goliad 11.37; 4. Tyrese Perkins, Cotulla 11.43; 5. Tanner Machicek, Goliad 11.46; 6. Jason Soliz, SD 11.50

800 relay — 1. Goliad (Dontavion Clay, Christopher Torres, Rocky Morris, Shaun Justice) 1:33.59; 2. George West 1:34.26; 3. Skidmore-Tynan 1:35.57; 4. Hebbronville 1:35.61; 5. Mathis 1:36.60; 6. Taft 1:39.99

400 — 1. Cutler Zamzow, Goliad 50.95; 2. Elias Carrera, Taft 52.86; 3. Malachi Romez, Cotulla 53.99; 4. Justin Villarreal, Odem 54.37; 5. Cade Dillard, Goliad 54.74; 6. Brandon Ramirez, SD 55.03

300 hurdles — 1. Zachary Trevino, Hebbronville 41.53; 2. Gabriel Gonzalez, Goliad 41.58; 3. Allan Ramirez, Dilley 43.69; 4. Hunter Freeman, GW 44.66; 5. Logan Capistran, Goliad 45.91; 6. John Adams, Odem 46.03

200 — 1. Ethan Munoz, Mathis 23.97; 2. Mark Canales, S-T 24.03; 3. Zach Graves, Taft 24.31; 4. Emilio Acevedo, Hebbronville 24.64; 5. Emilio Salinas, Hebbronville 25.91

1,600 — 1. Eric Rodriguez, Hebbronville 4:46.50; 2. Noe Garcia, Dilley 4:54.10; 3. Nicholas Mcrae, Hebbronville 4:55.18; 4. Josue Perez, Cotulla 4:55.79; 5. Delfino Castro, Goliad 5:01.96; 6. George Trevino, S-T 5:16.52

1,600 relay — 1. Goliad (Cutler Zamzow, Gabriel Gonzalez, Shaun Justice, Christopher Torres) 3:28.05; 2. George West 3:34.06; 3. Hebbronville 3:34.23; 4. Skidmore-Tynan 3:38.28; 5. Taft 3:40.52; 6. San Diego 3:41.43

Long jump — 1. Rocky Morris, Goliad 21-1.5; 2. Ryan Briones, SD 20-7.5; 3. Christian Martinez, Odem 20-6.5; 4. James Miller, GW 20-5.25; 5. Shaun Justice, Goliad 20-4.75; 6. Devon Jackson, GW 19-10.5

Shot put — 1. Scottie Reyes, Dilley 44-11; 2. Luis Garcia, Odem, 44-6.5; 3. Ezekiel Palacios, Goliad 43-9.25; 4. Marcus Hinojosa, S-T 41-8.5; 5. Joseph Ramirez, Hebbronville 40-2.75; 6. Oscar Salazar, Hebbronville 40-2

Discus — 1. Scottie Reyes, Dilley 144-3.25; 2. Elias Cantu, Hebbronville 130-9.75; 3. Marcus Hinojosa, S-T 128-8.5; 4. Brandon Salinas, Mathis, 128-0.25; 5. Ethan Bernal, GW 117-3; 6. Ezekiel Palacios, Goliad 116-9.5

Triple jump — 1. Zachary Trevino, Hebbronville 43-4.25; 2. Malach Romez, Cotulla 41-9; 3. James Miller, GW 41-5.5; 4. Klayton Alvarado, S-T 40-11.25; 5. Elias Carrera, Taft 40-10.25; 6. Tyrese Perkins, Cotulla, 40-10

High jump — 1. Spencer Bigner, Odem 6-5; 2. Landon Hensley, GW 5-8; 3. Devon Jackson, GW 5-8; 4. Jordan Dragos-Chavarria, S-T 5-8; 5. Emilio Acevedo, Hebbronville 5-6; 6. Jacob Martinez, Mathis 5-6

Pole vault — 1. Jacob Bryce, GW 14-0; 2. Derek Freeman, GW 11-6; 3. Jorge Gonzales, Cotulla 10-0; 4. Hondo Goebel, GW 9-6; 5. Jacob Martinez, Mathis 8-6; 6. Payton Luco, Goliad 8-6

GIRLS

Team standings — 1. Goliad 261; 2. George West 97.5; 3. Skidmore-Tynan 88; 4. Mathis 51; 5. Cotulla 32; 6. San Diego 27; 7. Odem 21.5; 8. Hebbronville 16; 9. Bloomington 12; 10. Taft 8; 11. Dilley 6

3,200 — 1. Ellie Albrecht, Goliad 11:54.46; 2. Aaliyah Charo, Cotulla 13:13.87; 3. Veronica Onate, GW 13:45.09; 4. Julisa Alcala, Odem 13:56.68; 5. Bryanna Garcia, Goliad 14:08.52; 6. Melody Del Real, Dilley 14:23.24

400 relay — 1. Goliad (Amaya Brown, Paiton Priddy, Audrey Blevins, Lindsey Jacobs) 50.20; 2. Skidmore-Tynan 51.18; 3. Mathis 52.30; 4. Hebbronville 53.10; 5. Bloomington 53.53; 6. George West 53.90

800 — 1. Ellie Albrecht, Goliad 2:27.01; 2. Lauren Bond, Goliad 2:27.13; 3. Alyson Pawlik, GW 2:27.70; 4. Madelynn De La Rosa, SD 2:34.04; 5. Melody Del Real, Dilley 2:36.73; 6. Isabella Livas, Goliad 2:39.90

100 hurdles — 1. Karleigh Hill, Goliad 15.67; 2. Faith Townsend GW 16.32; 3. Bailey Clifton, GW 16.97; 4. Yasmeen Juarez, Odem 17.04; 5. Madelyn Council, Goliad 17.52; 6. Carolina Flores, Hebbronville 17.80

100 — 1. Jaslynn Fields, Mathis 12.82; 2. Paiton Priddy, Goliad 12.93; 3. Lila Gerdes, S-T 13.00; 4. Audrey Blevins, Goliad 13.08; 5. Carolina Flores, Hebbronville 13.31; 6. Makayla Henry, Hebbronville 13.36

800 relay — 1. Goliad (Lindsey Jacobs, Amaya Brown, Audrey Blevins, Paiton Priddy) 1:47.70; 2. Skidmore-Tynan 1:51.21; 3. George West 1:53.45; 4. Bloomington 1:54.15; 5. Odem 1:54.77; 6. San Diego 1:55.72

400 — 1. Lauren Bond, Goliad 1:01.82; 2. Samantha Tovar, S-T 1:02.83; 3. Viviana Hernandez, Goliad 1:05.90; 4. Desiree Cisneros, GW 1:06.27; 5. Aaliyah Charo, Cotulla 1:07.67; 6. Jessica Davila, Mathis 1:08.02

300 hurdles — 1. Karleigh Hill, Goliad 47.89; 2. Lyric Rubio, Goliad 49.49; 3. Faith Townsend, GW 49.50; 4. Marlena Martinez, SD 49.74; 5. Alyson Bennett, S-T 50.01; 6. Bailey Clifton, GW 50.41

200 — 1. Amaya Brown, Goliad 26.88; 2. K'La Lavigne, Mathis 28.11; 3. Crystal Amoles, GW 28.12; 4. Jaslynn Fields, Mathis 28.26; 5. Kaylynn Martinez, S-T 28.51; 6. Makayla Henry, Hebbronville 28.85

1,600 — 1. Ellie Albrecht, Goliad 5:32.32; 2. Aaliyah Charo, Cotulla 5:52,04; 3. Madelynn De La Rosa, SD 6:01.40; 4. Veronica Onate, GW 6:06.22; 5. Micaela Gonzalez, SD 6:18.31; 6. Isabela Livas, Goliad 6:22.46

1,600 relay — 1. Goliad (Lindsey Jacobs, Lyric Rubio, Karleigh Hill, Lauren Bond) 4:16.61; 2. George West 4:19.11; 3. Skidmore-Tynan 4:20.26; 4. Odem 4:27.83; 5. Mathis 4:29.64; 6. Dilley 4:49.06

Shot put — 1. Ashlynn Davis, Goliad 35-8.25; 2. Katryna Hernandez, S-T 35-0.5; 3. Tessa Ross, Goliad 33.2.5; 4. Andrea Jimenez, SD 31-10.25; 5. Amanda Vasquez, S-T 31-4.75; 6. Samantha Lansford, GW 29-10.5

Discus — 1. Ashlyn Davis, Goliad 114-0.75; 2. Danielle Zambrano, Taft 111-4.75; 3. Katryna Hernandez, S-T 110-4; 4. Tessa Ross, Goliad 109-4.25; 5. Kaitlyn Salaiz, SD 95-8.75; 6. Jennifer Lozano, Hebbronville 89-9.5

Long jump — 1. Amaya Brown, Goliad 18-11; 2. Karleigh Hill, Goliad 17-1.75; 3. Paiton Priddy, Goliad 16-6.75; 4. Crystal Amoles, GW 16-4; 5. K'La Lavigne, Mathis 16-3.5; 6. Zhaleh Perales, Dilley 15-2

Triple jump — 1. Mireyna Solis, S-T 37-2; 2. Karleigh Hill, Goliad 35-11.5; 3. Paiton Priddy, Goliad 35-10.75; 4. K'La Lavigne, Mathis 33-6.5; 5. Rianna Pena, SD 33-0.5; 6. Lorena Hinojosa, SD 31-8

High jump — 1. Faith Townsend, GW 5-0; 2. Lindsey Jacobs, Goliad 4-10; 3. Victoria Rivera-Washington, Mathis 4-8; 4. Mollee Henicke, Goliad 4-8; T-5. Cammy Bartlett, GW 4-6; T-5. Anointiyae Beasley, Odem 4-6

Shot put — 1. Audrey Blevins, Goliad 9-0; 2. Enriquetta Espinoza, Cotulla 8-0; 3. Charisa Garcia, Cotulla 8-0; 4. Emma Mosley, GW 8-0; 5. Carolina Flores, Hebbronville 7-6; 6. Raleigh Friedrichs, Goliad 7-0