The Alice track and field program turned in an overall decent performance against some of the teams they’ll go up against in the District 30-5A meet last this season.

The Alice boys were fifth and the girls were seventh at the Flour Bluff Intercostal Relays Friday.

The Alice boys’ 800-meter relay team won gold and the 400-meter relay team won silver. It’s 1,600-meter relay team was third.

For the Alice girls, senior Criselda Cruz won the triple jump with a jump of 38-0, which breaks the Alice High School record for the event which she set last season. Cruz also won the 100-meter hurdles and was fourth in the 300-meter hurdles. Cruz was second in the high jump.

Flour Bluff Intercoastal Relays

BOYS

Team standings — 1. Calallen 119; 2. Flour Bluff 116; 3. Ray 81; 4. Veterans Memorial 75; 5. Alice 62; 6. Laredo United 61; 7. Carroll 59; 8. Moody 19; 9. Tuloso-Midway 17; 10. Flour Bluff White 6; 11. Skidmore-Tynan 2

Pole vault — 1. Hight, Calallen 12-0; 2. Martin, Flour Bluff, 11-6; 3. Jiminez, Laredo United South, 11-6; 4. Pena, Calallen, 11-0

Triple jump — 1. Brunkenhoffer, Calallen, 44-10; 2. Larson, Calallen, 40-11; 3. Trimble, VM, 40-5.25; 4. Roy, Calallen, 40-2.25; 5. Featherby, FB, 40-1.5; 6. Espinosa, Laredo United, 40-1

High jump — 1. Larson, Calallen, 6-2; 2. Michael Jones, Moody, 6-0; 3. Roy, Calallen, 6-0; 4. Joel Johnson, Laredo United, 6-0; 5. Hill, Calallen, 5-10; 6. K. Whitehurst, FB, 5-8

Shot put — 1. Rene Sandoval, Moody, 47-7; 2. Ken Volkman, FB, 45-11; 3. Sam Gentry, Calallen, 45-1.5; 4. Ethan Guerra, Ray, 43-10.5; 5. Noel Soliz, Carroll, 43-6.5; 6. Ruben Garza, Moody, 42-11

Long jump — 1. McDonald, Ray, 21-0; 2. Resendez, Laredo United, 20-11.5; 3. Price, Calallen, 20-2.75; 4. Brunkehoffer, Calallen, 20-3; 5. Larson, Calallen 20-1.5; 6. Gara, Ray, 19-10.75

Discus — 1. Leomiti, Calallen, 141-4; 2. Campo, Laredo United, 129-9; 3. Shudark, FB, 125-5; 4. McDonald, Carroll, 124-10; 5. Hinojosa, S-T, 124-10; 6. Volkman, FB, 118-11

3,200 — 1. D. Hunter, FB, 10:00; 2. Austin Vasquez, VM, 10:04; 3. M. Ramio, Laredo United, 10:18; 4. Patrick Garza, VM, 10:20; 5. McFarland, Carroll, 10:31; 6. Tristan Salinas, T-M, 10:41

400 relay — 1. Flour Bluff 42.92; 2. Alice 43.24; 3. Ray 43.60; 4. Calallen 43.61; 5. Laredo United 43.71; 6. Veterans Memorial 44.05

800 — 1. Tremblay, VM, 2:00.13; 2. Castillo, T-M, 2:02.25; 3. Smith, VM, 2:02.73; 4. Lara, Alice, 2:04.97; 5. Tristan, FB, 2:05.76; 6. Blake, Carroll, 2:08.04

110 hurdles — 1. Whitehurst, FB, 14.85; 2. Charles, United, 15.11; 3. Roy, Calallen, 16.75; 4. Martin, FB, 16.78; 5. Torres, Ray, 17.37; 6. Salinas, Alice, 17.56

100 — 1. Whitehurst, FB, 10.73; 2. Sherron, FB, 11.06; 3. Henson, FB, 11.09; 4. Odem, FB, 11.23; 5. Luke, FB, 11.24; 6. Salinas, Alice, 11.25

800 relay — 1. Alice, 1:30.69; 2. Veterans Memorial, 1:32.62; 3. Calallen, 1:33.29; 4. Carroll, 1:34.75; 5. Laredo United, 1:35.97; 6. Ray, 1:36.25

400 — 1. Sherron, FB, 50.72; 3. Vasquez, Ray, 51.21; 3. Blake, Carroll, 51.61; 4. Garcia, Carroll, 51.77; 5. Morano, VM, 52.29; 6. Vaughn, Carroll, 52.65

300 hurdles — 1. Charles, Laredo United, 40.89; 2. Torres, Ray, 42.52; 3. Salinas, Alice, 42.87; 4. Hinojosa, Carroll, 42.97; 5. Gonzalez, Calallen, 43.19; 6. Roy, Calallen, 43.74

200 — 1. Vaughn, Carroll, 22.15; 2. Alejandro, Ray, 22.70; 3. Garza, Ray, 22.79; 4. Henson, FB, 22.86; 5. Chapa, Alice, 23.02; 6. Aguilar, VM, 23.18

1,600 — 1. Smith, VM, 4:27.19; 2. Castillo, T-M, 4:30.97; 3. Vasquez, VM, 4:37.27; 4. Hunter, FB, 4:43.44; 5. Ramiro, United, 4:43.93; 6. McFarland, Carroll, 4:45.65

1,600 relay — 1. Ray, 3:22.03; 2. Carroll, 3:27.52; 3. Alice, 3:29.39; 4. Calallen, 3:30.75; 5. Veterans Memorial, 3:32.81; 6. Flour Bluff, 3:34.32

GIRLS

Team standings — 1. Carroll 107; 2. Ingleside 97; 3. Flour Bluff 90; 4. King 47; 5. Tuloso-Midway 47; 6. Calallen 46; 7. Alice 44; 9. Moody 43; 9. Skidmore-Tynan 34; 10. Laredo United 32; 11. Ray 18; 12. Veterans Memorial 14  

Pole vault — 1. Blanton, Ingleside, 9-0; 2. Johnston, Calallen, 8-6; 3. McCarrell, FB, 8-6; 4. Unterbrink, Calallen, 7-6; 5. Garcia, Ingleside, 7-6

Triple jump — 1. Cruz, Alice, 38-0; 2. Bilman, Ingleside, 35-5.5; 3. Ross, King, 34-8.5; 4. Canales, Alice, 34-8; 5. Hall, VM, 34-2.5; 6. Polansky, FB, 34-2

High jump — T-1. Crockett, Carroll, 5-4; T-1. Cruz, Alice, 5-4; 3. Cavanaugh, FB, 5-2; 4. Barron, Carroll, 5-2; 5. Bermudez, Ingleside, 5-0; 6. Powell, Calallen, 4-10

Shot put — 1. Emily Habib, FB, 37-5.25; 2. Amanda Clarkson, Ingleside, 34-11.25; 3. Brejon Jupiter, Ray, 34-2.75; 4. Hannah Bearden, Ingleside, 33-9.5; 5. Keniyah Lusk, VM, 33-1.5; 6. Leyla Espinosa, Laredo United, 32.85

Long jump — 1. Jordan Blanton, Ingleside, 17-0.25; 2. Michelle Hall, VM, 16-9.5; 3. Breanna Thompson, Carroll 16-7.25; 4. Noble McChre, Calallen, 16-6.5; 5. Landon Ross, King, 16-1.5; 6. Samantha Tovar, S-T, 15-11.75

Discus — 1. Layla Espinosa, Laredo United, 115-8; 2. Abby Perez, Ingleside, 109-3.5; 3. Haley Skoruppa, T-M, 99-7; 4. Kat Hernandez, S-T, 98-5; 5. Mikayla Dockweiler, King, 97-6; 6. Rebecca Zambrano, Moody, 95-11

3,200 — 1. Bella, T-M, 12:33; 2. Alexa Medellin, T-M, 12:37; 3. Strasheim, King, 12:38; 4. Leanna Sanchez, FB, 12:46; 5. Aliyah Garrido, Alice, 13:23; 6. Lisa Villareal, Carroll, 13:26

400 relay — 1. Carroll 50.26; 2. Moody 50.69; 3. Skidmore-Tynan 51.05; 4. King 51.37; 5. Laredo United 52.38; 6. Flour Bluff 52.78

800 — 1. Barrington, Calallen, 2:17.09; 2. Cortez, Carroll, 2:26.09; 3. Gomez, King, 2:28.79; 4. Lopez, FB, 2:30.13; 5. Martinez, Alice, 2:31.48; 6. Flores, T-M, 2:32.54

100 hurdles — 1. Cruz, Alice, 16.59; 2. Polansky, FB, 16.65; 3. Gardner, Ingleside, 16.96; 4. Mendoza, Ray, 17.35; 5. Morales, Alice, 17.69; 6. McCarroll, FB, 18.07

100 — 1. Villegas, T-M, 12.05; 2. Polansky, FB, 12.74; 3. Thompson, Carroll, 12.76; 4. Flowers, King, 12.92; 5. Chiwala, VM, 13.28; 6. Gerdes, S-T, 13.31

800 relay — 1. Ingleside 1:47.40; 2. Flour Bluff, 1:49.00; 3. Moody 1:49.48; 4. King 1:50.56; 5. Skidmore-Tynan 1:51.47; 6. Carroll 1:52.30

400 — 1. Crockett, Carroll, 59.69; 2. Barrington, Calallen, 1:00.31; 3. Ramirez, Laredo United, 1:02.62; 4. Russell, T-M, 1:03.11; 5. Lainez, Alice, 1:03.12; 6. Valez, Laredo United, 1:04.15

300 hurdles — 1. Blanton, Ingleside, 45.74; 2. Mendoza, Ray, 47.47; 3. Barren, Carroll, 49.17; 4. Cruz, Alice, 50.59; 5. Aleman, Carroll, 51.08; 6. Gardner, Ingleside, 52.44

200 — 1. Wilder, Moody, 25.81; 2. Tanner, Flour Bluff, 26.79; 3. Woodall, Ingleside, 26.86; 4. Thomas, Moody, 27.08; 5. Russell, T-M, 27.37; 6. Unterbrink, Calallen, 27.96

1,600 — 1. Barrington, Calallen, 5:24.49; 2. Jolyssa Cortez, Carroll, 5:30.90; 3. Gatlin, T-M, 5:35.97; 4. Jolea Cortez, Carroll, 5:43.54; 5. Benevidez, Laredo United, 5:53.48; 6. Trevino, King, 5:59.77

1,600 relay — 1. Carroll 4:05.36; 2. Flour Bluff 4:13.03; 3. Skidmore-Tynan, 4:19.00; 4. Laredo United, 4:20.86; 5. King 4:21.97; 6. Ingleside, 4:22.53